Dla tych, którzy myślą, że wyzwolenie nastąpiło dopiero w drugiej połowie XX wieku mamy niespodziankę. Lata 20 to prawdziwy czas rewolucji. Określając to jednym zdaniem: Gdyby nie flapperzy, nie byłoby Kim Kardashian. Śmiejcie się, ale gdyby nie ta era dzisiaj nie byłoby bikini składających się ze sznurówek, sukienek sięgających delikatnie za pośladki czy apaszek maskujących się jako topy.

Niewątpliwie lata 20 XX wieku były ciekawym okresem dla mody. Kobiety, jak i mężczyźni, odeszli od ubrań, które wyglądały jak kilka warstw worków kartofli. Dzięki temu kobiety mogły się ruszać we własnych ubraniach, a co najważniejsze tańczyć „Chrlestona”. Zaczęto nosić obcasy, art-deco stało się modne (w ubraniach, sztuce i wnętrzach), moda męska nabrała charakteru, kobiety zaczęły nosić więcej biżuterii (na pewno ku uciesze mężów). A to wszystko dzięki rewolucji politycznej, ekonomicznej i społecznej po I Wojnie Światowej. Ludzie długo przyzwyczajali się do zmian, dlatego dopiero w drugiej połowie lat 20-tych były one ewidentne.

Rewolucja, jeżeli chodzi o ubrania i styl życia (kobiety paliły, piły, ubierały się w garnitury i, o zgrozo, zaczęły pracować na podobnych stanowiskach co mężczyźni) zaczęła się od tzw. „Flapperów” czy „Flaming Youth”, którzy wierzyli w równouprawnienie, większą swobodę i nauczeni wojną, że każdy Twój dzień może być ostatnim.


historiamoda3

historiamoda1
historiamoda2

Bye Bye gorsety i krynolina

Kto w ogóle wymyślił, że najwygodniejszą rzeczą, w której można wyjść na zakupy jest klatka? Jednak jeszcze przez chwilę w latach XX nosiło się gumowy pas tzw. Lastex, aby spłaszczyć brzuch, czyli nasz Spandex.

historiamoda5
historiamoda6

Pokaż nóżkę!

Dopiero w 1925 roku zaczęto pokazywać więcej niż kostkę, a w 1928 doszło nawet do tego, że widać było kolano. Później nastąpił powrót to dłuższych sukienek, aby w latach 30-tych XX wieku znowu je podwyższyć (kobieta zmienną jest).

historiamoda7
historiamoda8

Pokaż talię…trochę niżej

Dzięki rewolucji tzw. ‚waistline’ zaczęła powoli ‚opadać’, żeby w 1922 roku znaleźć się, gdzieś tam, gdzie ją mamy dzisiaj.

historiamoda9
La mode à Ascot (Grande-Bretagne), en 1925.     RV-67520

Speakeasy

W momencie kiedy w życie weszła prohibicja zaczęła kwitnąć moda klubowa. Chodzono do sekretnych barów ludzie ubierali się w najlepsze stroje, wiedząc, że są to miejsca, gdzie można się pokazać, potańczyć, i jak to bywa z zakazami – napić się najlepszych alkoholi.

historiamoda92
historiamoda93

Chroń głowę

A raczej ‚modnie wyglądaj’, bo najbardziej popularny kapelusz w latach 20-tych to ‚Cloche Hat”, który idealnie pasował do krótkich włosów, albo żeby chować te dłuższe podpinając je pod kapelusz. Zaprojektowany w 1923 roku przez milionerkę Caroline Reboux występował w wielu materiałach np. satyna czy aksamit. Jeżeli Pani czuła się trochę bardziej odważnie mogła założyć model ‚Gigolo hat’, który ze swoim lekko opuszczonym na bok przodem dodawał tzw. ‚devil may care nonchalance’, czyli jednym słowem kokieterii. Moda na kapelusze ma śmieszną historię, gdyż w tamtych czasach okazało się nagle, że czoła są ‚niemodne’. Dlatego krótkie włosy układano w tzw. „Marcel wave” albo obcinano w tzw. „Eton crop”.

historiamoda94
historiamoda95

Na co dzień i na wieczór

Sukienki dzienne dla Pań zaczęły być luźne, w ogóle nie podkreślały kształtów. I tu znowu możemy podziękować tej erze, bo to wtedy duży biust stał się ‚niemodny’. Na co dzień modne były wzory kwiatowe i pastelowe (kolory o nazwie „Neil Green”, „Sweet Orange”, „French Blue”, „Maze”). Popularne było odsłanianie ramion i ‚ubieranie’ nóg we wzorzyste pończochy.

Wieczory charakteryzowały się innymi zasadami. Mile były widziane dłuższe sukienki, ale tym razem podkreślające figurę. Ubrania na wieczór reprezentowały elegancje człowieka, jak i jego status materialny.

Przykładem dobrego stylu ubioru były w tamtych czasach gwiazdy kina, arystokraci i celebryci. Kobiety wzorowały cię na takich osobach jak Marlene Dietrich czy Greta Garbo, a mężczyźni zaczęli podglądać Charlie’go Chaplin’a czy Rudolph’a Valentino.

historiamoda96
historiamoda97

historiamoda991

Najważniejsi projektanci

Coco Chanel (największa rewolucjonistka, która przedstawiła modę na mała czarną, męski typ ubioru i bardziej stonowane kolory. Dużą rolę w jej projektach grała czerń)

Jeanne Lanvin (Zaprojektowała znaną w tamtych latach sukienkę o nazwie ‚Robe de Style’ w popularnym kolorze ‚Robbin’s Egg Blue’, inaczej ‚Lanvin Blue’. Sukienka miała elementy jedwabiu i aksamitu,  była idealna na wieczór)

Madeline Vionnet (projektowała sukienki, które podkreślały kobiece wdzięki)

Jacques Doucet

Lucien Lelong

Jean Patou (twórca tzw. ‚bliźniaczka’ ze swetra i rewolucjonista w sprawach odzieży sportowej przy użyciu jersey’u i bawełny)

Elsa Schiaparelli (włoska projektantka wzorująca swoje suknie na starożytnej Grecji i nowoczesnej interpretacji wolności)

historiamoda993
historiamoda994

Moda męska

Mężczyźni zaczęli się bardziej przejmować swoim ubiorem. Zamiast wiejskich ogrodniczek i kapelusza nosili garnitury i sportowe ubrania z bawełny. Należało odejść jednak od gangsterskiego garnitury Ala Capone, czyli tzw. „Sacque Suit”, (charakteryzował się złym szyciem. niewygodnym materiałem, zbyt krótkimi rękawami i źle uszytymi spodniami). Ponieważ pierwszy raz mężczyźni, głównie dzięki Hollywood, zaczęli być postrzegani jako symbole seksu, musieli się bardziej postarać. Jazzowa nonszalancja i wzory prosto z biznesowych dystryktów Nowego Jorku, Chicago czy Los Angeles – garnitury zaczęły być bardziej męskie dzięki wypełnionym ramionom, lepiej skrojonym spodniom, w których mężczyzna mógł się poruszać (tzw. ‚Oxford bags’). „Power Suit” zaczął się też charakteryzować prążkami. Krótsze marynarki pozostały do codziennego użytku, a te dłuższe dla bardziej formalnych okazji. Zaczęto nosić dwu-rzędowe kamizelki z jedno-rzędowymi marynarkami. Do sportu Panowie zaczęli nosić krótkie spodenki ze swetrami. Smoking pozostał w modzie na najbardziej formalne okazje, jak wyjście do teatru, imprezy domowe czy wyjścia do restauracji. Panowie nosili kapelusze, które były oznaką ich statusu. Bogaci nosili tzw. tophats, hombres hats, a Panowie z klasy średniej fedorę i ‚bowler hats’. Obie kasty na letnie dni i wakacje zakładali ‚straw bouter’. Najniższa klasa nosiła ‚newsboy caps’ albo ‚flat cap’.

historiamoda995
historiamoda996
historiamoda997
historiamoda998

Art Deco

Ważnym nurtem w modzie było ‚Art Deco”. Geometryczne kształty  w połączeniu z prymitywnymi wzorami prosto z Orientu, Afryki czy Meksyku, można było zaobserwować np. u Coco Chanel. Po wojnie artyści zdecydowali, że czas ubarwić swoją sztukę avant gardą i orientalizmem. Do dzisiaj jest to jeden z najbardziej popularnych nurtów w sztuce. Art Deco pozostało popularne, aż do 1940 roku (chociaż podobno samą nazwę spopularyzowano w 1960 roku), dlatego do dzisiaj widać elementy art-deco na budynkach takich jak Empire State Building czy Chrysler Building.

historiamoda999
historiamoda9991

Moda, uroda i fitness

Kobiety zaczęły także zwracać uwagę na urodę i kosmetyki, a nawet na fitness. Wówczas była moda na tzw. ‚bright young thing”, czyli młodą i świeżą buzię. Ciało miało być wątłe, szczupłe i najlepiej bez piersi. Te Panie, które Bóg obdarzył większą klatką piersiową bandażowały sobie piersi, żeby wbić się w sukienki. Nawet bielizna nie pomagała Paniom z większymi kształtami. Były to głównie luźne i delikatne ‚camisoles’ i biustonosze (nie miały one podtrzymywać biustu, a raczej zaprzestać jego ‚skoczności’ przy chodzeniu). Bielizna, która mieściła się w powiedzeniu ‚all-in-one’ była wysoce popularna.

historiamoda9992
historiamoda9993

Flapperzy

Flapperzy narodzili się we Francji reprezentując wolność. Krótkie włosy, wątła figura, nadkładanie make-up’u publicznie (o zgrozo), sprośne sukienki (czyli pokazujące kostki), nowy styl sportowy (przecież w tenisa najlepiej grało się w gorsecie!), lepsze materiały, krótsze ubrania i niższa talia. A wszystko podobno dzięki Coco Chanel, która była prekursorką flapperów w momencie kiedy założyła na siebie męski sweter i śiągnęła talię apaszką – tak powstała ‚Now kobieta”. Styl flapperów była ‚świecący’ – pełen biżuterii, luźnych sukienek, które wydłużały ciało i potrafiły pokazywać jego najlepsze momenty. Kobiety zaczęły dawać ujście inspiracji poprzez swój ubiór i nie wstydzić się mody.

historiamoda9994

Akcesoria, buty i materiały

Ważne zaczęło być także ubranie sportowe, czyli dla nas dresy! Znowu musimy podziękować tamtej erze, że dzisiaj w momencie wejścia do domu dosłownie ściągamy spodnie i zakładamy wygodny ‚loungewear’. Dla mężczyzn i dla kobiet odzież sportową zaczęto szyć z bawełny. Popularnym splotem był „Fair Aisle Pattern”.

Obcasy i buty w tamtych czasach także zyskały miano rewolucyjnych. Ponieważ zaczęto pokazywać nogi i obuwie zaczęło być ważne. Najmodniejszym modelem zaczęły być ‚T-bar shoes’ czy ‚Mary Janes’ (przywrócone w ostatnich latach przez Marca Jacobsa i Christian Louboutina). Obuwie zaczęło się nawet ‚świecić’ – potrafiło być pełne diamencików czy czegoś na wzór cekinów.

Materiały dekady to na pewno: bawełna i jersey. Droższymi materiałami pozostał jedwab, aksamit czy satyna. Także w tamtych czasach spopularyzowano zamki błyskawiczne, guziki i wszelkiego rodzaju zapięcia znane nam do dzisiaj.  Poprzez rewolucje w technice i dzięki postępowi tańszej produkcji powstawały nowe fabryki, które upraszczały produkcje.

Odzienie wierzchnie nie zmieniło się drastycznie od tamtego czasu, gdyż dzisiaj, tak jak wtedy, modne są długie płaszcze, przynajmniej do połowy łydki. W latach 20-tych modne było przewiązywanie płaszczy w tali aby nadać im  kobiecego kształtu.

Po raz pierwszy moda nie była tylko dla bogatych. Dzięki wzorom w „Butterick” kobiety ze średniej oraz niższej klasy mogły same uszy sobie sukienki o których marzą. Sukienki ‚flapper’ były łatwe do kopiowania, dlatego każdy mógł je nosić. Wtedy to materiały były prawdziwym wyznacznikiem posiadanych pieniędzy.

Ciekawe jest to, że lata 20-te to też pojawienie się manekinów sklepowych. Elementów wystawy, którego się dzisiaj nie kwestionuje. Widzicie? Lata 20-te miały miano wielkiej rewolucji społecznej!

historiamoda9995
historiamoda9996
historiamoda9997
historiamoda9998
historiamoda9999
historiamoda99991
historiamoda99992
historiamoda99993