Bezkonkurencyjnie królową toreb jest Hermès Birkin. Młodsza siostra Kelly jest jej sportową wersją. Najbardziej widoczną różnicą są dwie rączki przy Birkin, które nadają torbie mniej klasyczny wygląd. The Talk tak samo uwielbia Kelly i Birkin, wszystko co znajduję się w pomarańczowym pudełku jest warte naszej uwagi.

Nazwa torby jest sprawą wręcz oczywistą. Lecący razem z Jane Birkin właściciel marki Hermès, Jean-Louis Dumas-Hermès, zauważył jak aktorka na siłę próbuje upchać swoje rzeczy w wiklinowej torebce. Ostatecznie  i tak cała zawartość wylądowała na podłodze. Aktorka poskarżyła się wtedy sąsiadowi, że nie może znaleźć idealnej skórzanej torby w która zmieściłaby wszystkie swoje skarby. To wydarzenie zainspirowało projektanta i tak trzy lata później, w 1984 roku pojawiła się znana wszystkim Hermès Birkin.

DSC04064
DSC04046

Torba, którą produkuje się około 48 godzin jest oparta na projekcie z 1892 roku, a szyta jest metodą ‚saddle stitiching’. Torbę można zamówić w wielu kolorach i różnych skórach. Spotkamy skóry cielęce, strusie, jaszczurze czy ze słonowodnego krokodyla. Środek torby jest zazwyczaj wyłożony kozią skórą, w tym samym kolorze co ta zewnętrzna. Skóry brane są od różnych producentów, dlatego mogą się nie co od siebie różnić, np. zapachem. Jeżeli skóra zacznie się przecierać albo zdarzy się jakiś wypadek, firma oferuje SPA, z których torby wychodzą jak nowe.

DSC04031

Istnieją cztery podstawowe rozmiary torby: 25, 30, 35 i 45 cm (te centymetry odpowiadają długości torby) . Pomimo że występują rozmiary 50 i 55 są one uważane za podróżne. Torby są szyte ręcznie zawsze przez jedną osobę. Na życzenie klienta można dodać diamenty czy więcej skóry (np. na zamku, który standardowo jest złoty lub srebrny). Przy torbie w tzw. clochette, wisi kluczyk z kłódką. Na kłódce możemy znaleźć dwucyfrowy numer, który oznacza numer serii, z której pochodzi Birkin.

DSC04076

Przez to, że torba jest tak popularna, nie da się uniknąć replik. Jest to relatywnie prosty projekt, który nie trudno skopiować. Dlatego kupując torbę z drugiej ręki albo tzw. vintage należy sprawdzić kilak detali:

 

 • wykończenie na górnym skraju torby jest zawsze czarne i ‚pod linijkę’, kolor nie nachodzi na skórę
 • kłódka ma ten sam numer seryjny co kluczyk i obok zawsze znajdziemy napis Hermès
 • jeżeli na kłódce widnieje dodatkowe małe wyżłobienie, oznacza to że jest zrobiona ze złota, nie znajdziemy takiego znaku na srebrze
 • każda ‚clochette‚ ma osobną, materiałową torebeczkę do przechowywania
 • ćwieki na spodzie torby są takiego samego koloru co zapięcia i kłódka
 • wewnątrz pasków (przy zapięciu torby) widnieje literka w figurze geometrycznej, która oznacza rok produkcji. Literka otoczona kwadratem oznacza, że torba została wykonana pomiędzy 1997 rokiem a dniem obecnym. Do 1996 literka znajdowała się w kółku
 • W tym samym miejscu znajdziemy także osobisty numer pracownika Hermès, który robił naszą torbę. Ten numer może się powtarzać na wielu torbach.
 • Kieszeń wewnętrzna jest symetrycznie wszyta i nie odstaje ani na minimetr.
 • Wewnątrz torby jest także kieszeń od przedniej strony
 • Na zewnątrz widnieje znaczek Hermès, tzw. ‚Shooting star’: „Hermès. Paris. Made in France”, który zawsze jest koloru metalowych części torby, rzadko będzie on wyżłobiony w skórze albo bez koloru. Jest to kwestia skóry, z której została torba wykonana.
 • Materiałowe torby do przechowywania Birkin, mają specyficzną wagę, są relatywnie ciężkie, a znaczek firmy jest otoczony dwiema obręczami. Torba była kiedyś pomarańczowa (wtedy znaczek Hermès posiadał tylko jedną obręcz), a teraz ma kolor beżowy.

 

Hermès Birkin jest wygodną torbą, nadająca się dla kobiet w każdym wieku. Torba Kelly jest ucieleśnieniem elegancji, a Brikin ma być jej hippisowską wersją. Birkin charakteryzuje się większą indywidualnością. Wygląda dobrze zarówno w skórze krokodyla, jak i cielęcej, lekko znoszona czy idealnie utrzymana. Nie ma reguły co do kolorów, czasami im bardziej wystrzałowy tym Birkin nabiera więcej charakteru. Jest to kolejna torba, którą warto mieć w swojej szafie. A nawet kolejna świetna  inwestycja i są na to dowody: torby Birkin sprzedawane na aukcjach są warte o 80-120% więcej niż w momencie, kiedy zostały pierwotnie kupione.

DSC04061
DSC04049
DSC04028