Kochamy klasyczne torby. Dzisiaj chcemy wiedzieć co kryję się za jedną z najbardziej charakterystycznych toreb naszych czasów. Mowa o Louis Vuitton Speedy. Torba tak znana szerokiej publice, że nawet nie potrzeba jej przedstawiać.

Louis Vuitton zaczynało w 1854 roku jako producent drogich kufrów w erze podróżowania lokomotywą parową. W latach 30-tych XXI wieku po raz pierwszy przedstawiono torbę Speedy. Jej wygodny kształt i szykowny wygląd tak przypadło do gustu kobietom tamtych czasów, że torba pozostała w kanonie klasyków mody. Noszona przez Audrey Hepburn czy Grace Kelly powinna znaleźć się w szafie każdej modnej damy.

Torba słynie z trwałego materiału. Skóra Louis Vuitton jest nieprzemakalna, odporna na drobne zadrapania orazniezwykle lekka.  Występuję w różnych wzorach oraz rozmiarach. Odkładając na bok wersje skrajnie mikro i makro, istnieje 5 podstawowych rozmiarów Speedy: 25, 30, 35, 40 i 45 (cyfry oznaczają centymetry długości).

speedy1
speedy2

Speedy występuje w wielu kolorach, monogramach i wzorach. Za każdym razem, kiedy Louis Vuitton decyduje się na kolaboracje ze znanymi artystami, Speedy jako jedna z pierwszych modeli zostaje poddana eksperymentom. Do tej pory została już ozdobiona graffiti, kwiatami, krążkami czy wiśienkami. Jeżeli ktoś woli bardziej skromy styl, można odstąpić od klasycznego monogramu ‚LV’ czy wzoru ‚damier’ (kwadraty) i pozostać przy ‚Epi’ czyli gładkim kolorze.

speedy3

Oczywiście cena jest kwestią względną, ale można przyznać, że na tle toreb takich firm jak Chanel czy Hermés, Louis Vuitton Speedy jest relatywnie tania. Zaczyna się poniżej 1000 dolarów, co powoduje, że jest jednym z tańszych klasyków współczesnej mody. Jeżeli na coś warto zbierać, to ikona firmy Louis Vuitton jest dobrym wyborem. A jeżeli to was nie przekonuje to na pewno SPA dla toreb Louis Vuitton jest gwarancją, że wasz zakup będzie miał zawsze zagwarantowaną profesjonalną naprawę.

speedy4
speedy5
speedy6

Tak popularna torba nie mogła nie doczekać się podróbek. Należy być czujnym kupując torbę z drugiej ręki czy tzw. ‚vintage’. Pamiętajmy, że Louis Vuitton nigdy nie prowadzi wyprzedaży i nie obniża cen swoich akcesoriów.

Kilka wytycznych, które mogą być pomocne w określaniu autentyczności:

  • Jeżeli decydujemy się na monogram, będzie on asymetryczny i taka będzie kolejność znaczków w poprzek: LV/ kwiatek/kółko/kwiatek. Za to na długości znaczki będą tylko w dwóch kształtach: karo i kółko (ta kolejność będzie się powtarzać). Ostatni znaczek na torbie, będzie zawsze taki sam jak pierwszy, patrząc pod każdym kątem.
  • Speedy jest wykonana z jednego kawałka skóry, dlatego z jednej strony znaczek ‚LV’ zawsze będzie do góry nogami. Nie należy się spodziewać szycia na spodzie torby. Całość jest gładka.
  • Jeżeli torba jest nowa, kolor nitki ma charakterystyczny musztardowo żółty kolor, który ciemnieje z czasem.
  • Rączki torby są jasno beżowe i mocno ciemnieją przy używaniu. To samo dzieje się z czerwonymi elementami skóry na rączkach. Wszystko to jest wynikiem jej utleniania.
  • Okucia na torbie zachowują się podobnie. W ich przypadku, mogą się zrobić ciemno brązowe czy też lekko zielone.
  • Środek torby różni się w zależności od jej rodzaju. Monogram ‚LV’ ma środek ciemno brązowy ,a wzór ‚damier’ czerwony.
  • Torby Louis Vuitton mają swoje numerowanie wprowadzone w latach 80-tych. W Speedy znajdziemy je pod wewnętrzną kieszenią. Na początku były to tylko trzy numery oznaczające rok i miesiąc wykonania torby, ale w latach 90-tych dodano jeszcze litery (oznaczają kraj wykonania torby) oraz kolejną cyfrę (cyfry nadal oznaczały datę produkcji). Np. SP 0922 oznacza, że torba została wykonana we Francji (każdy kraj ma przypisane inne litery), w lutym 1992 roku (pierwsza i trzecia cyfra to miesiąc, a druga i czwarta rok).

Wydawałoby się, że Louis Vuitton ma swoje fabryki we Francji. Niestety (‚stety’ dla firmy), w latach 70-tych firma nie dała rady z produkcją (zbyt duże zapotrzebowanie) i zaczął się outsourcing. Teraz firma produkuje swoje rzeczy także w USA, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech.

W redakcji The Talk zgodnie uznano, że Speedy powinna być pierwszym zakupem dla osoby, która chce budować wartościową szafę. Na szczęście możemy się cieszyć zakupami we własnym butiku Louis Vuitton w domu handlowym Vitkac w Warszawie.