Dla szukających pomysłu na weekendowy wyjazd proponujemy Barcelonę. Miasto to mimo że może kojarzyć się z słońcem, plażą i wakacjami warto odwiedzić również w porze zimowej lub wczesno wiosennej. Pomimo że tropików nie doświadczymy, możemy spodziewać się przyjemnej pogody i słońca idealnej na długie spacery pięknymi ulicami tego miasta. Uda nam się również uniknąć tłumów turystów, dzięki czemu będziemy mogli na spokojnie zobaczyć co miasto ma do zaoferowania, a jest tego dużo.

SZTUKA

Dla miłośników sztuki pozycjami obowiązkowymi powinno być muzeum Picassa oraz Fundacja Miro. Poza tym warto odwiedzić muzeum narodowe choćby dla samego widoku na Barcelone, który można podziwiać ze wzgórza na którym znajduje się muzeum. Warte odwiedzenia jest również muzeum sztuki współczesnej znajdujące się obok słynnej La Rambli.

sztuka

ZAKUPY

Passeig de Gracia to absolutny must jeśli do Barcelony przyjechaliśmy na zakupy. Znajdziemy tu wszystko, od rodzimych sieciówek jak Zara czy Mango po butiki największych światowych projektantów. Warto wybrać się również na Avinguda Diagonal i Portal de L’Angel, znajdujące się nieopodal.

IMG_7258

ARCHITEKTURA

Barcelona jest niesamowitym miastem, zwłaszcza pod względem architektury. Nie jest możliwe by spędzić w niej dłużej niż 10 minut i samemu się o tym nie przekonać. Nawet spacerując, robiąc zakupy na Passeig de Gracia natrafimy na słynne budynki: Casa Mila i Casa Batillo zaprojektowane przez Antonio Gaudiego. Jeśli już mowa o tym architekcie to oczywiście trzeba wspomnieć o wspaniałej katedrze Sagrada Familia, która od ponad 130 lat jest w budowie. Pomimo towarzystwa żurawi i rusztowań wzbudza podziw. Warto wejść do środka aby zobaczyć wspaniałe witraże, dzięki którym wnętrze katedry wypełnione jest niesamowitym światłem. Po skończeniu zwiedzania Sagrady Familii, tylko 15 minutowy spacer dzieli nas od słynnego parku Guell i mieszczącego się w nim domu Gaudiego. Park jak i widok rozciągający się na miasto to absolutny obowiązek dla każdego, kto przyjedzie do Barcelony.

architektura_2
architektura

NA PIESZO

Barcelona ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej, zwłaszcza metro. Pomimo tego miasto to najlepiej zwiedzać na piechotę. Wtedy będziemy mieli gwarancje że nic nam nie umknie. Wystarczy mapa lub aplikacja na telefon i ruszamy. Obowiązkowa La Rambla i Barri Gotic (Dzielnica gotycka) pełna małych, wąziutkich uliczek, którymi można by spacerować cały dzień.

Pomimo, że o tej porze roku pogoda nie nadaje się na plażowania, warto przejść się wzdłuż portu lub deptakiem przy plaży. Kocyk, dobra książka i ciepły sweter i na chwile możemy zostawić za sobą ruchliwe i głośne miasto i odpocząć od zwiedzania czy jakże męczących zakupów.

na_pieszo

JEDZENIE

Dla chcących zgubić parę kilogramów poprzez długie spacery po pięknych ulicach Barcelony mamy złą wiadomość: wszytko co spalicie z nawiązką wróci przy kolacji, chyba że wykażecie się naprawdę żelazną wolą i powściągliwością. Barcelona to raj dla fanów owoców moża. Krewetki, Mule, a najlepiej wszystko to polączone razem w pysznej Paelli. Na szybki lunch idealne bedą tapas serwowanena na każdym rogu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przy wyborze restauracji najlepiej kierować się dobrze znaną zasadą unikania turystycznych lokali i szukania uczęszczanych przez tubylców miejsc, dzięki czemu będziemy mieli okazje rozkoszować się autentyczną hiszpańską kuchnią.

  • Pomimo, że w hotelach czy na lotnisku po angielsku dogadamy się bez problemu, to czasami może się okazać że ten uniwersalny język nie zawsze wystarczy. Jadąc do Barcelony zdecydowanie warto wziąć mały słowniczek rozmówek hiszpańskich. Przydadzą się podstawowe słówka i sformułowania, a nauczenie się ich to dodatkowy plus i spore ułatwienie na przykład przy zamawianiu w restauracji.
  • Barcelona znana jest z dużej ilości kieszonkowców, tak więc spacerując, robiąc zakupy, a nawet siedząc w restauracji uważnie pilnujemy naszych rzeczy. Wystarczy odrobina uwagi i unikniemy nieprzyjemnej sytuacji. Ryzyko kradzieży większe jest w sezonie, kiedy na ulicach jest więcej osób, głównie turystów.
IMG_7151